Jeśli interesuje Cię świat freelancingu lub stoisz na rozdrożu, zastanawiając się nad swoją przyszłością zawodową, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Zamiast magicznych recept, jak pracować mniej i zarabiać więcej, prezentuję w niej prawdziwe historie obecnych i byłych freelancerów, a także przedsiębiorców, wzbogacone o wiedzę i doświadczenie w zakresie HR, budowania marki osobistej, psychologii, coachingu, komunikacji, marketingu i badań. Wnikliwie rozprawiam się z mitami krążącymi wokół samozatrudnienia, takimi jak fałszywe przekonanie, że osoba pracująca jako wolny strzelec nie ma przełożonego i działa wyłącznie według własnego uznania, , jak również że freelancing to forma niestabilna i pełna stresu. Ponadto pomagam w przygotowaniach do zmiany, podając praktyczne wskazówki dotyczące budowania sieci kontaktów, zdobywania niezbędnej wiedzy i doświadczenia, a także pielęgnowania marki osobistej.
"Ceną wolności jest wieczna czujność", lubił mawiać Thomas Jefferson (choć cytat nie jest jego autorstwa). Ta książka ma tytuł Wyzwoleni, ale jest w równym stopniu o tej wymarzonej wolności (od szefa, od układów, od miejsca pracy), co o cenie, którą musimy zapłacić. Marek poznał blaski i cienie freelancingu, wyciąga świetne rady od swoich gości. Warto.
Paweł Tkaczyk, ekspert w dziedzinie marketingu i budowania marki
Przejrzyście skrojone wywiady adresujące naprawdę ogromną pulę wątpliwości co do freelancingu. Jestem ambasadorką pracy na etacie i entuzjastką freelance'u. Uczyłam się na własnej skórze, że freelance to nie praca z laptopem na plaży. Kiedy pocą Ci się dłonie i zdmuchujesz piasek z klawiatury, wiesz, że to też ogromna nauka o własnym introwertyzmie i autentyczności. To naprawdę cholerny wysiłek. Pokochasz go. Tę książkę też.
Doris Maklewska, @dorisinsocialmedia, trenerka LinkedIn i Instagram
Wielu z nas praca na etacie kojarzy się z ciężką harówką, za którą i tak nigdy nie zostaniemy właściwie docenieni, a tylko musimy się użerać z toksycznym szefem i nie zawsze kompetentnym i zaangażowanym zespołem. Praca "na swoim" jawi się nam jako spełnienie marzeń o pasji i niezależności. Bohaterowie tej książki, pełnej z jednej strony emocji, z drugiej konkretnych rad, mówią wprost, że freelancing jest dla osób potrafiących stawiać granice ― i sobie, i innym. Jeśli więc się zastanawiasz, czy rozpocząć działalność freelancerską, albo tę decyzję masz już za sobą, tylko nie wiesz, jak się do tego zabrać, to ta książka jest dla Ciebie ― pomoże Ci oszczędzić sobie rozczarowań, bólu i straconych pieniędzy!
Sylwia Królikowska, psycholożka, trenerka, założycielka i właścicielka firmy VDG Sp. z o.o.
Marząc o byciu wolnym strzelcem, wielu skupia się na pierwszej części tego określenia. To właśnie wizja wolności pociąga najbardziej. Brak szefa, wyznaczonych godzin pracy czy biura, do którego trzeba chodzić. Jednocześnie mało kto chce się skupić na tym, że sukces kryje się w słowie strzelec. Niczym napastnik na boisku piłkarskim, musisz się przyzwyczaić, że większość oddanych strzałów zakończy się porażką i tylko czasem uda się zdobyć bramkę, a nielicznym zostać królem strzelców. Ta książka to zbiór doskonałych historii, inspirujących sukcesów, wreszcie tego, co najważniejsze: cennych lekcji wynikających z doświadczeń innych. I to właśnie dla tych ostatnich najbardziej warto po nią sięgnąć.
Wojciech Herra, niezależny konsultant i mówca, freelancer od 25 lat
Gdybym miał opisać książkę jednym słowem, wybrałbym to: nieoczywista. I byłby to komplement. Począwszy od formy ― wszystkie wątki freelancerskiej doli są przedmiotem rozmów z przedstawicielami i przedstawicielkami wolnych zawodów ― skończywszy na płynących z tych rozmów lekcjach. Gdyby ktoś poprosił mnie o więcej niż jedno słowo, powiedziałbym: nieoczywista, acz praktyczna! Bo to zbiór ważnych myśli, które mogą inspirować i pomóc podejmować lepsze decyzje. Bez względu na to, czy dopiero myślisz o tym, by zamknąć drzwi (być może z hukiem) i wyjść z korporacyjnej rzeczywistości, a wejść w ciekawy, lecz wymagający świat freelancera lub freelancerki, czy też już tu jesteś.
Piotr Bucki, szkoleniowiec, specjalista w zakresie komunikacji, autor popularnych książek z zakresu psychologii i zarządzania
Książka Marka Gonsiora o freelancingu to nowinka i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat samozatrudnienia. Autor przeprowadza błyskotliwe wywiady i przedstawia praktyczne wskazówki, które pomagają osiągnąć sukces w ramach tej formy działania. Wyzwoleni to lektura obowiązkowa dla każdego, kto marzy o pracy na własny rachunek.
Jacek Kotarbiński, doktor ekonomii i finansów, ekspert z zakresu marketingu
Podziwiam każdego przedsiębiorcę i każdą przedsiębiorczynię, którzy decydują się na freelancing. Powiedzmy sobie wprost: jeśli dobrze się nie przygotują i nie zapewnią sobie sieci kontaktów, ale też sieci wsparcia, będą czuć się bardzo samotnie. Jeśli nie pomyślą o personal brandingu i promocji swoich usług, nie będą mieć zleceń. Zawsze namawiam ― szukajcie wiedzy, wsparcia, współpracy. Dlatego warto skorzystać z doświadczeń bohaterów i bohaterek tej książki. Znaleźć w nich wsparcie i inspirację do tego, jak współpracować. Nie bądźcie samotni ― bądźcie samodzielni. Z tą książką jesteście do tego krok bliżej.
Dorota Czekaj, współzałożycielka i prezeska Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Jako emerytowany pięściarz i aktywny przedsiębiorca mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że sukces ― zarówno w sporcie, jak i w biznesie ― wymaga dyscypliny, konsekwencji, gotowości na ciągłe wyzwania i rywalizację. Polecam tę książkę każdemu, kto chce zmienić swoje życie i jako freelancer spróbować sił w biznesie lub po prostu dowiedzieć się więcej o tej formie pracy.
Dariusz "Tiger" Michalczewski, pięściarz, przedsiębiorca, filantrop